All vår träning är inriktad på den Artistiska gymnastiken.
Vi tränar på redskapen Hopp - Barr - Bom - Fristående/matta mm
Vi har ca 20 st gymnaster/grupp
Grupperna har lite olika svårighetsnivåer. När vi ser att det börjar bli lite för lätt på träningen, erbjuds man att flytta upp till lite svårare grupp. Detta sker under hela terminerna.
Träningen leds av erfarna äldre tränare, minst 30 år, tillsammans med hjälptränare, som är lite yngre.
Vi är noggranna med att det är lugn och ro i träningshallen.
Vi har inga föräldrar mfl inne i träningshallen under ordinarie träning, då många barn/ungdomar inte känner sig bekväma med det.
Första gången ställer vi upp dörrarna så ni kan kika in. Sista gången har vi avslutning, och då får alla föräldrar komma in och titta på.
Självklart om något barn känner att den inte klarar sig utan föräldern i början, så är det ok att vara med och stötta sitt barn. (lite inskolning)
Att vara med på tävlingar/uppvisningar är självklart frivilligt.
Vi följer Gymnastikförbundets bestämmelser i detta.
Att vara med på de aktiviteterna vi har utanför den ordinarie träningen är också frivilligt.
Vi har inget köptvång på våra Klubbkläder, men det är ju roligt om många vill köpa dem. Klubbkänslan & vi tillhörigheten ökar med det.
Klicka på de olika knapparna så får du lite mer info.