Vi använder Cookies för att ge dig en så bra upplevelse som möjligt.
GYMNASTIKAKADEMIN
GÖTEBORG
Allmänt
Gymnastikakademin startades 1993 av Viveca Dahlman, och är en ideell idrottsförening som är medlem i Riksidrottsförbundet och Svenska Gymnastikförbundet, sedan starten 1993. 

1993 - 1997
All gymnastikträning bedrevs i de gamla fina gymnastiksalarna i fd Annedals Vårdhögskola på Seminariegatan i Linnéstan - Göteborg. 
Mellan 1996 - 1997 hyrde Gymnastikakademin lokalerna helt själva, via Lokalförsörjningsförvaltningen.
Vi hade ca 300 aktiva gymnaster som tränade Artistisk gymnastik där, med alla gymnastikredskap framme dygnet runt.

1998 - 2006
Gymnastikakademin får en ny egen träningshall. Denna gången i fd Majornas Gymnasiums gymnastikhallar på Lotsgatan i Majorna - Göteborg. Även här kunde alla gymnastikredskap stå framme dygnet runt, då det var vår egen lokal, som vi hyrde via lokalförsörjningsförvaltningen. 
Föreningen växte sig snabbt stor och framgångsrik. Vi var som mest 500 aktiva gymnaster och 30 tränare, under denna period. 

År 1999 gick Gymnaestradan här i Göteborg med över 30 000 gymnaster från hela världen som kom hit till Göteborg och hade uppvisningar mm. Vi deltog aktivt med våra tävlingsgymnaster i både från den artistiska gymnastiken och truppgymnastiken. De var med både på invigningen och avslutningen på Ullevi. Vi var också ansvarig förening för discoteket i Exercishuset på Heden, dit många av deltagarna kom dansade:)

Vi har även deltagit i en mängd andra evenemang, så som Lingveckan, Gothia cup och partille cup invigningar/avslutningar mm mm

År 2000 startade vi Truppgymnastik, med Miriam Tullberg som ansvarig tränare.

Vår verksamhet har hela tiden gått i den Artistiska gymnastikens anda. Vi har deltagit på en mängd olika tävlingar och uppvisningar både regionalt, riks och internationellt. 

Ni hittar bilder mm från förr och nu på vårt instagramkonto: gymnastikakademin_nostalgi

Tävlingsresultat åren 1997 - 1999
Artistisk gymnastik!
1997
Miniortävling i Göteborg
2:a Elin Axelsson
Flicktävling i Göteborg
1:a Hanna Jonsson
2:a Patricia Jusslin
3:a Sanna Martinsson
Pyttan cup i Göteborg
3:a Elin Axelsson

1998
Miniortävling i Göteborg
3:a Aleksandra Biberdzic

1999
Miniortävling i Göteborg
2:a Elin Axelsson
TGF - Pokalen i Kungsbacka
2:a Elin Axelsson
3:a Lovisa Eliasson
UDM i Göteborg
1:a Lovisa Eliasson
Flicktävling i Göteborg
1:a Linnea Varvne
3:a Anna Beckman




Tävlingsresultat 2000 - 2001
Artistisk gymnastik!
2000
Guldpokalen i Stockholm (Stockholm Top Gymnastics tävling) 
Födda 1988 - 1987
6:a Nanna Lütz
Födda 1989 - 1990
13:e Sanna Martinsson
21:a Patricia Jusslin
Födda 1991 och yngre
18:e Kajsa Kärnman
21:e Kristin Carlsson
Lag: 6:e plats av 18 lag.
Flicktävling 1 i Göteborg
1:a Kristin Carlsson
Flicktävling 2 i Göteborg
1:a Linnea Varvne
2:a Anna Beckman
3:a Kristin Carlsson
Flicktävling 3 i Göteborg
2:a Anna Beckman
3:a Linnea Varvne
Juniortävling i Göteborg
3:a Nanna Lütz
UDM i Göteborg
3:a Nanna Lütz
Mini Star Cup i Göteborg
2:a Nanna Lütz
3:a Elin Axelsson
Miniortävling 1 i Göteborg
3:a Sanna Martinsson
Miniortävling 2 i Göteborg
1:a Patricia Jusslin
Riksmästerskapen i Stockholm
21:a Sanna Martinsson
22:a Patricia Jusslin
23:a Emma Wihlborg
(35 deltagare från hela Sverige)
Ungdomspokalen i Eskilstuna
27:a Elin Axelsson
28:a Nanna Lütz
35:a Lovisa Eliasson
(53 st deltagare från hela Sverige)

2001
TGF-Pokalen i Kungsbacka
Yngre klassen
1:a Kristin Carlsson
3:a Linnea Varvne
Äldre klassen
1:a Nanna Lütz
2:a Patricia Jusslin
3:a Elin Axelsson
Ungdomspokalen i Malmö
16:e Nanna Lütz
21:a Sanna Martinsson
22:a Patricia Jusslin
(35 deltagare från hela Sverige)
Flicktävling i Göteborg
3:a Kajsa Kärnman
Redskapscupen i Malmö
5:a Gymnastikakademin
(11 lag deltog)

Tävlingsresultat i Trupp!
2000
Göteborgstruppen
4:a Gymnastikakademin

2001
Göteborgstruppen -  yngre flickor
3:a Gymnastikakademin
UT - yngre flickor
1:a Gymnastikakademin
Tävlingsresultat åren 2002 - 2003
Truppgymnastik!
2002
UT - yngre flickor
2:a Gymnastikakademin
Göteborgstruppen
3:a Gymnastikakademin

2003
Göteborgstruppen
3:a Gymnastikakademin
UT - äldre flickor
2:a Gymnastikakademin
Eskilstuna cup
8:a Gymnastikakademin
(25 lag deltog)


Artistisk gymnastik!
2002
Februaricupen i Göteborg
1:a Elin Axelsson
2:a Sanna Martinsson
4:a Patricia Jusslin
Aprilcupen i Göteborg
Klass 1
1:a Nanna Lütz
Klass 2
1:a Elin Axelsson
2:a Patricia Jusslin
Klass 3
3:a Kristin Carlsson
4:a Linnea Varvne
UDM i Göteborg
1:a Sanna Martinsson
2:a Patricia Jusslin
JDM i Göteborg
2:a Lovisa Eliasson
DM i Göteborg
3:a Nanna Lütz
Ungdomspokalen i Höganäs
10:a Elin Axelsson
16:e Patricia Jusslin
(42 deltagare från hela Sverige)
TGF-pokalen i Kungsbacka
1:a Patricia Jusslin
2:a Elin Axelsson
3:a Sanna Martinsson
Novembercupen i Göteborg
Yngre
1:a Janina Olofsson
3:a Evelina Pielage
4:a Matilda Laursen
Äldre
1:a Sanna Martinsson
3:a Linnea Varvne

2003
JDM i Göteborg
2:a Sanna Martinsson
UDM i Göteborg
4:a Linnea Varvne
Ungdomspokalen i Uppsala
5:a Sanna Martinsson
9:a Patricia Jusslin
14:e Linnea Varvne
(24 deltagare från hela Sverige)
Pyttan cup i Göteborg
2:a Evelina Pielage
Eskilstuna cup
4:a Patricia Jusslin
9:a Elin Axelsson
(21 deltagare från hela Sverige)
TGF-pokalen i Kungsbacka
Yngre
2:a Evelina Pielage
Äldre
2:a Patricia Jusslin
3:a Elin Axelsson


Tävlingsresultat åren 2004 - 2005
Artistisk gymnastik!
2004
TGF - pokalen i Kungsbacka
3:a Evelina Pielage
Ministarcup i Göteborg
1:a Natalie Hjelmberg
2:a Evelina Pielage
TGF-pokalen i Kungsbacka
Yngre
3:a Evelina Pielage
Äldre
1:a Karin Wallin

Mälarcupen  i Stockholm (internationell tävling)
5:a Patricia Jusslin
(14 deltagare från europa)

Juniorcupen i Stockholm
11:a Patricia Jusslin
(21 deltagare från hela Sverige)

TGF - pokalen i Kungsbacka
Yngre
3:a Evelina Pielage
Äldre
1:a Karin Wallin
Novembercupen i Göteborg
1:a Patricia Jusslin
3:a Evelina Pielage
Mini star cup i Göteborg
1:a Natalie Hjelmberg
2:a Evelina Pielage
Pyttan cup i Göteborg
äldre
1:a Patricia Jusslin
2:a Karin Wallin
Decembercupen i Göteborg
1:a Patricia Jusslin
2:a Karin Wallin
Ungdomspokalen i Malmö 
9:a Patricia Jusslin
18:e Karin Wallin
(29 deltagare)
UDM i Göteborg
1:a Evelina Pielage
3:a Ottilia Öhrnell
Västgöta serien i Tidaholm
Klass 3
1:a Patricia Jusslin
Knattecup i Göteborg
1:a Natalie Hjelmberg
2:a Evelina Pielage
3:a Ottilia Öhrnell

JSM i Västerås
19:e Patricia Jusslin
(26 deltagare)

2005
Oktobercupen i Göteborg
Klass 1
1:a Cecilia Englund
2:a Lisa Dahlqvist
3:a Michaela De Feo
Klass 2
2:a Cecilia Lennartz
3:a Matilda Andersson
Klass 3
3:a Evelina Pielage
Klass 5
1:a Patricia Jusslin
3:a Karin Wallin
Novembercupen i Göteborg
Yngre
1:a Michaela De Feo
Mellan
3:a Märta Linde
Äldre
2:a Victoria Bumba
Marscupen i Göteborg
2:a Patricia Jusslin
Knattecup i Göteborg
1:a Ottilia Öhrnell
3:a Märta Linde
UDM i Göteborg
1:a Natalie Hjelmberg
2:a Evelina Pielage
3:a Ottilia Öhrnell
Ungdomspokalen i Malmö
2:a Patricia Jusslin
7:a Karin Wallin

Mälarcupen i Stockholm (internationell tävling)
Seniorer
11:a Patricia Jusslin




Tävlingsresultat 2006 - 2007
Artistisk gymnastik!
2006
Marscupen i Göteborg
Klass 1
1:a Victoria Bumba
Klass 2
2:a Michaela De Feo
Klass 3
3:a Agata Pietrzyk
Elitklassen i Göteborg
Miniorer
1:a Cecilia Englund
Seniorer
1:a Patricia Jusslin
Sverigepokalen i Malmö
8:a Karin Wallin

Svenska Mästerskapen i Uppsala
15:e Patricia Jusslin
(23 deltagare)

UDM i Göteborg
1:a Cecilia Englund
2:a Matilda Andersson
3:a Michaela De Feo
JDM I Göteborg
3:a Märta Linde

Svenska Cupen i Stockholm
8:a Patricia Jusslin
(14 deltagare)

Oktobercupen i Göteborg
Miniorer
1:a Cecilia Englund
2:a Michaela De Feo
Seniorer
2:a Patricia Jusslin
Novembercupen i Göteborg
Miniorer
1:a Cecilia Englund
3:a Carolina Sörensson

Mälarcupen i Stockholm (internationell tävling)
Seniorer
7:a Patricia Jusslin
Juniorer
31:a Karin Wallin

2007
Sverigepokalen i Malmö
16:e Cecilia Englund
19:e Cecilia Lennartz
21:a Michaela De Feo
UDM i Göteborg
1:a Michaela De Feo
2:a Agata Pietrzyk
JDM i Göteborg
3:a Cecilia Englund
Marscupen i Göteborg
Miniorer
1:a Michaela De Feo
3:a Agata Pietrzyk
Juniorer
1:a Cecilia Englund
2:a Märta Linde
Oktobercupen i Göteborg
Miniorer
1:a Michaela De Feo
2:a Agata Pietrzyk
Juniorer
1:a Cecilia Englund
2:a Märta Linde
Seniorer
3:a Karin Wallin

Mälarcupen i Stockholm (internationell tävling)
Youth
34:a Cecilia Englund
35:a Michaela De Feo
Seniorer
11:a Patricia Jusslin
16:e Karin Wallin
Lag
22:a Michaela, Cecilia, Karin och Patricia



Tävlingsresultat 2008 - 2009
Artistisk gymnastik
2008
Marscupen i Göteborg
1:a Karin Wallin
3:a Viktoria Bumba
Västgöta cupen 
Yngre
1:a Cecilia Englund
Äldre
2:a Karin Wallin
TGF-Pokalen i Kungsbacka
Yngre
1:a Cecilia Englund
Äldre
3:a Karin Wallin
Sverigeserien
Yngre
1:a Cecilia Englund
Äldre
1:a Karin Wallin
Novembercupen i Göteborg
Miniorer
2:a Agata Pietrzyk
Seniorer
1:a Karin Wallin

2009
Marscupen i Göteborg
1:a Cecilia Englund
2:a Agata Pietrzyk

Mini star cup i Göteborg
Stegserie 1
2:a Emma Andjelic
Stegserie 2
1:a Anna Tingfalk



Tävlingsresultat 2010 - 2011
Artistisk gymnastik

2010
Riksmästerskapen i Stockholm
Stegserie 7
7:a Agata Pietrzyk
Stegserie 8
5:a Cecilia Englund
Tävlingsresultat 2012 - 2013
 
Tävlingsresultat 2014 - 2016
 
Våra tränare & styrelsemedlemmar, genom åren
 
Vår träningsverksamhet, genom åren
 
Vår tävlingsverksamhet, genom åren
 
Uppvisningar & läger vi deltagit i, genom åren
 
Utbildningar & Kurser vi deltagit i, genom åren